Ushqimet e nevojshme për një kujtesë të fortë – Albania Sot

Ushqimet e nevojshme për një kujtesë të fortë

Vuani nga kujtesa, nuk kujtoheni dot në momente të caktuara dhe kjo ju nervozon? Sigurisht, një numër i konsiderueshëm në botë vuajnë nga harresa. Është e rëndësishme që të ushqeheni mirë, të hani produktet e duhura për të pasur një kujtesë të fortë.

Disa nga ushqimet që ju ndihmojnë në rifreskimin dhe forcimin e kujtesës janë këto:

Arrat

Ndihmojnë për fuqizimin e trurit pasi përmbajnë sasi të larta të omega-3 krahasuar me ushqimet e tjera. E cila ka efekt mbrojtës për trurin dhe rrit aftësitë njohëse dhe kujtesën, rrit rrjedhjen e oksigjenit dhe ushqyesve thelbësorë përmes enëve të gjakut në tru duke parandaluar inflamacionin.

Domatja

Edhe domatja nxit fuqinë e trurit pasi është bimë antioksidantësh. Është e pasur me lykopenë dhe ndihmon njerëzit të kenë kujtesë të fortë dhe më të mprehtë. Në rast se e shoqëroni me sallatë, omëletë apo gjellë do të jetë edhe më efektive.

Çokollata e zezë

Të gjithë besoj keni dëgjuar se çokollata e zezë është një nga ushqimet më të mira me antioksidantë. Ajo përmban flavonoide që ndihmojnë rritjen e qarkullimit të gjakut në tru. Kafeina që përmban ka një rol të rëndësishëm në ruajtjen e vigjilencës.

Çokollata e bardhë

Edhe ajo ka veti të mira për kujtesën, sidomos kur e shoqëroni me qumësht.

Të tjera produkte me rëndësi që duhet ti konsumoni për të ndihmuar trurin që të jetë i freskët dhe të grumbullojë siç duhet informacion, janë edhe spinaqi, pasi përmban lëndë ushqyese me rëndësi si magnez, vitaminë E, vitaminë K, të cilat ndihmojnë në parandalimin e shkatërrimit të trurit.

Boronica ka veti që ta mbajë trurin të freskët dhe të shëndetshëm edhe në moshë të vjetër. Ashtu edhe brokoli dhe salmoni i egër. Ky i fundit ndihmon më shumë në parandalimin e sëmundjes së alzajmerit.

Loading...
Copy

About admin

Check Also

SHBA së shpejti stacion karburanti edhe në Hënë

Një prej premtimeve më të bujshme të Donald Trump para se të merrte detyrën e …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *