shkaktojnë dhimbje majmunit gjatë eksperimentave, ndiqen penalisht shkenctarët gjermanë – Albania Sot

shkaktojnë dhimbje majmunit gjatë eksperimentave, ndiqen penalisht shkenctarët gjermanë

Tre studiues gjermanë po ndiqen penalisht për keqatrajtim të majmunit gjatë disa eksperimentve shkencore që po bënin.
Drejtësia gjermane njoftoi të martën një padi kundër tre studiuesve në Institutin prestigjioz Max Planck, të akuzuar për shfaqjen e mizorisë mbi majmunët gjatë eksperimenteve në trurin e tyre.
Tre biologët akuzohen se kanë përfunduar shumë vonë eskpermtete e tyre dhe se kanë sjellë dhimbje të madhe dhe vujatje te zgjatur për kashët, ka thënë  prokurori lokal në një deklaratë për shtyp.
Studiuesit përballen me një gjobë, shtoi prokurori. Mizoritë ndaj kafshëve mund të vlejnë deri në tre vjet burgim në kodin penal gjerman, varësisht nga serioziteti i fakteve.
Në këtë rast, eksperimentet mbi majmunët ishin miratuar nga autoritetet, por me kusht që ata të pushonin në rast të vuajtjes duke u manifestuar.

© SYRI.net

Loading...
Copy

About admin

Check Also

SHBA së shpejti stacion karburanti edhe në Hënë

Një prej premtimeve më të bujshme të Donald Trump para se të merrte detyrën e …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *